Slovensko – nórske partnerstvo v prospech žien zažívajúcich násilie v párovom vzťahu a ich detí

21.02.2017 | Aktuality

Zástupkyne združenia MyMamy, o. z. , ktoré pôsobí v oblasti pomoci a podpory ženám zažívajúcim násilie v partnerských vzťahoch navštívili v dňoch 16.1.2017 – 19.1.2017 nórskych partnerov projektu „Bezpečný ženský dom“ podporeného z Programu Nórskeho finančného mechanizmu SK09 Domáce a rodovo podmienené násilie. Pracovná návšteva sa uskutočnila s finančnou podporou Bilaterálneho fondu NFM.

Návšteva bola pokračovaním spoločných aktivít v projekte, ktorého zmyslom nie je len poskytovanie komplexnej podpory a pomoci pre ženy zažívajúce násilie v párových vzťahoch v novozriadenom Bezpečnom ženskom dome, ale aj inšpirácia nórskymi skúsenosťami partnerských organizácií, Norasenteret v meste Kirkenes a Krízovým centrom v meste Glamdal. Po prvej pracovnej ceste, ktorú realizovali zástupkyne MyMamy, o.z. na najsevernejšom cípe Nórska, v meste Kirkenes, v Norasenteret, v krízovom centre nesúceho meno po slávnej Nore, literárnej postave Henrika Ibsena sa terajšia návšteva uskutočnila v hlavnom meste Nórska – Osle.
Počas tejto pracovnej cesty finalizovali partnerské organizácie spoločne prípravu dvoch publikácií. Jedna z nich bude venovaná práci v oblasti zlepšovania vzťahov žien zažívajúcich násilie a ich detí, narušených násilím zo strany partnera a otca detí. Tá ďalšia sa bude zaoberať možnosťami eliminácie prejavov posttraumy u žien, čo je ďalšia z tém spolupráce a získavania skúseností.

Dňa 16.1.2016 prijal na Zastupiteľskom úrade v Osle zástupkyne združenia MyMamy, nórskych organizácií Nora Senter Kirkeness, pani Freju Ulvestad Kärki zástupkyňu Nórskeho riaditeľstva pre zdravie, prijal veľvyslanec SR v Nórsku, pán Františkom Kašický. Témou stretnutia a následných odborných rokovaní bolo zhodnotenie doterajšej spolupráce medzi združeniami a plánovanie budúcich projektov v rámci pripravovaných Programov Nórskeho finančného mechanizmu a fondov Európskeho hospodárskeho priestoru. Veľvyslanec v rámci stretnutia tiež informoval o súčasnej vynikajúcej úrovni slovensko-nórskej bilaterálnej spolupráci.

Nie menej dôležitým cieľom pracovnej cesty boli aj rozhovory o ďalšom pokračovaní spolupráce, ktorej doterajším výsledkom sú aj Prevádzkové pravidlá BŽD MyMamy v Prešove. Téme ďalších spoločných aktivít zameraných hlavne na prácu s deťmi v Bezpečných ženských domoch sme sa venovali aj počas Krízového centra v Glamdale, ktorú sprostredkoval p. Halvor Ravn Holøyenom z miestneho samosprávneho úradu a s ktorým sme taktiež preberali možnosť pokračovania spoločného projektu v ďalšom programovacom období Nórskeho finančného mechanizmu. Zaujímavou skúsenosťou bola aj prehliadka nového objektu Crisis Centrum Glamdal, kde sa budú klientky sťahovať v najbližších dňoch.

Na záver pracovných stretnutí, 18. januára 2017, sa účastníčky pracovnej cesty zúčastnili, na pozvanie veľvyslanca SR v Nórsku, p. Kašického, každoročného tradičného novoročného stretnutia krajanov a priateľov Slovenska. Na stretnutí veľvyslanec SR v Nórsku vyzdvihol nórsko-slovenskú spoluprácu s nórskymi vzdelávacími, kultúrnymi, športovými ako i neziskovými organizáciami. Za krajanskú komunitu na stretnutí vystúpil prezident Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku, pán Ján Zima, ktorý za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovensko-nórskych vzťahov udelil čestne členstvo v spoločnosti veľvyslancovi Františkovi Kašickému.

Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.